A World of Dinosaurs

A World of Dinosaurs är en värld av dinosaurier och årets utställning den största någonsin med 130 dinosaurier som hälsar er välkommen till en upplevelse i världsklass.

A World of Dinosaurs är en värld av dinosaurier och årets utställning den största någonsin med 130 dinosaurier som hälsar er välkommen till en upplevelse i världsklass.
Den gigantiska utställningen A World of Dinosaurs är Europas största dinosaurie-utställning och den ultimata familjeupplevelsen som har blivit utsedd till årets turistmål både 2014 och 2016.

ÖPPET TIDER 2023
18 MAJ - 17 JUNI.---------LÖR-SÖN 11-15
24 JUNI - 20 AUG----ALLA DAGAR 10-17
26 AUG - 1 OKT--------------LÖR-SÖN 10-15

ENTRÉBILJETT:--------195 kr.---------Under 2 år Fri entré


Så här säger A World of Dinosaurs grundare Roland Wiberg om årets utställning.

Det är nu mer än 65 miljoner år sedan man kunde se fler dinosaurier på en och samma plats i Europa och att få möta dem öga mot öga i den värld de levde i kittlar nog inte bara min utan troligen de flesta av oss människors fantasi.
För min del innebar det att min barndomsdröm om ett museum med bara dinosaurier blev verklighet 2013 och 2018 års utställning är vår största någonsin med 130 gigantiska skelett och ”levande” dinosaurier i naturlig storlek som andas, rör sig och ryter på ett sätt ni aldrig upplevt tidigare.
Den totala längden av alla våra dinosaurier är nu över 1 km om man ställer upp dem i en rad och vi är nu en de allra största dinosaurieutställningarna världen.

Varmt välkomna att uppleva tiden då dinosaurierna härskade på vår planet.

Roland Wiberg


A World of Dinosaurs
Tingby gård
39591 Kalmar
0480 495 700